MENKIBELER VE MİNYATÜRLERLE DİLDEN DİLE YUNUS EMRE

Yunus yılı geldi geçti, “Yunus bize ne söyler” konulu konferanslar ve seminerler… Erenler dükkanın açmış ne ararsan var içinde, her gelen baktı geçti. Kendini gördü, kendini anlattı, niyetini söyledi. Bazıları koşu bittikten sonra da koşar, birileri için her yıl Yunus yılı. Her dakika seher vakti, her yer gönül şehri.

Menakıblar aşıkların emdiği süt. Menkıbeler ve Minyatürlerle Dilden Dile Yunus Emre içi ile dışı ile, çizimi, dizimi ile bir baş ucu kitabı. Elif Çınarlık ABAD Blog için anlattı.

 

 

“Bizim” dedirtmek için bir ulu devlet Yûnus menakıbı…

Kendini bilme yolunda bir nice rehber…

İnsanoğlunun manevi yolcuğunda bir büyük yol haritası…

İçinden bakana şaşmaz bir pusula…

Talibe kuş dili kütüphanesi, talebeye aslına dönme okulu…

Derde düşene derman kapısı…

Bıçak ve ayna sırrı…

Hasret çekene dost yüzü…

Bir gönle girme, gönüller yapma hikâyesi…

Yıkılıp yapılma, yok olma reçetesi…

Sevenden seviline dönüşme serencamı…

Aşk’a sefer heyecanı…

Elif Çınarlık
ABAD Blog için yazdı.
26.01.2022

Yoğun bir dikkatle dışından olduğu kadar içinden de okunması gereken bir menakıb. “Menkıbeler ve Minyatürlerle Dilden Dile Yûnus Emre” kitabı Ocak 2022’de Mustafa Tatcı kitaplığında yerini aldı. Tatcı hoca eseri “Yûnus Emre’den bahseden tarihi kaynaklardaki bir avuç bilgi kırıntısını alt alta getirilip yeniden ve bir bütün olarak yazıya geçirilerek kaleme alınmıştır.”  diyerek bizlerin istifadesine sunuyor. Hz. Yûnus’un menakıbının çeşitli anlarını temsil eden minyatür sanatının örnekleri ile zenginleştirilmiş bu eserin tasarımı, baskısı ve cildi de son derece dikkate değer. Okurun hem gönlüne hem de gözüne nice güzelliklerle hitap ediyor.

Bugünün modern insanın kaos diye adlandırdığı karmaşanın içinde kendini tamamlayamayan, vehimlerin, zanların, vesveselerin, endişe ve kaygının kucağında mızırdanıp duran varlık girdabında sıkışmış bizler için bir çıkış noktası olan bu menakıb; bizlere benliğimizle baş etme yarışında nefsi alaşağı etme yöntemlerini sunuyor. Tatçı Hoca kitabın ilk sözünde “Çocuklar için süt ne ise, Hak aşıkları için menkıbe odur.” diyerek Hak yolunda muktedir bir kaynaktan beslenilmesi gerektiğine işaret ediyor.

Evvelinden içine dürülüp bükülüp gizlenen güzelliğin sırrına erme yolunda insana lazım olan şey aşk imiş. Aşk’ a nasıl düşülür, Aşk’la nasıl gidilir ve nihayetinde aşıkla maşuk nasıl bir olur işte onu öğretiyor Yûnus. Aşkın yakıcı tesiri ile nasıl yok olunur, ona işaret ediyor.  Kim bilir ne gün geçeriz buğdaydan kim bilir nerede getirilecek suyumuz, taşınacak odunumuz kim bilir nedir bilme yolunda “Ben bilmem” zikrimiz kim bilir nereyedir seyahatimiz kim bilir anahtar kimdedir.

Yokluk yolunda boğazımıza dikilen buğdayın, menzile ulaştırmayan aklın ve gitmeyen gönül darlığının kan kusa kusa nasıl terk edildiğinin ve razı olmanın hafifliği ile menzile nasıl yaklaşıldığının hikayesi olan bu menakıbın manasına teslim olmak duasıyla sözü Tatcı Hoca’dan alıntı ile tamamlayalım:

“Her Yûnus’un kilidine anahtar, yaşayan bir Taptuk’un iki dudağı arasında gizlidir ve o anahtar sessiz bir heceden ibarettir. Sen hemen bir kul ol.  O anahtar Taptuk Baba’nın eşiğinde, eteğinde ve elindedir. Git, ara, bul.”

Diğer Yazıları

YERYÜZÜNDE YALINAYAK

İçten dışa, dıştan içe; seferlerimiz... Yeni yılın ilk yazısı Leyla İpekçi'nin kaleminden. Dünya, bütün hikayemiz burada, yol arkadaşlığımız. Çıkıp gidemeyeceğimiz içimiz dışımız. Kimine cife, zindan, cehennem. Kimine cennet. Kimine ateş [...]

BENLİK KİBRİ; ÖĞRENMENİN ÖNÜNDEKİ EN BÜYÜK ENGEL

Ben bilirim egosu. Bilmeyi kartvizite, unvana, diplomaya, sertifikaya sıkıştırmak.  Kendimizi bilmekten, varlığa faydalı olmaktan çok adımızdan söz ettirmek, unvan, itibar, makam için  öğrenmek. Leyla İpekçi öğrenmenin, bizi aslımızla sürekli irtibat [...]

ÖĞRENMEK KALPTEN KALBE GEÇİŞTİR

ABAD Blog'da Genç Bilgeler diye bir köşemiz var. Leyla İpekçi'nin iki yıl önce kaleme aldığı ama hala dün yazılmış gibi güncelliğini koruyan bu çok önemli yazı dizisinden derlenen kesitler işte [...]

ÇÜNKÜ HARFLERDE “İNSAN” SAKLIDIR

"Yazarken hep sevdiğimle beraber olmak için yazarım. Aşk duygumun tecellisi bu yüzden yazmakla zuhur eder. Yıllar içerisinde dünyaya, hayata ve insanlığa dair en dip manâları hep kalemimin ucundan sayfalarıma indirdikçe [...]

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir