Gönül geniş bir vadiye açılır bir çiçeğe bakınca. Ferahlık eser narin bedeninden. Bir çiçek gibi var olmak ne hoş. Kök salmadan, dünyaya kazık çakmadan, az sonra kalkıp gidecek gibi ama bu sayılı anlarda elinde avucunda ne varsa dostun önüne sermek ister gibi. Yaklaştıkça o naif varlığı ile içinizi doldurur. Ciğerlerinize hava olup dolar kokusu. Azıcık göz göze gelseniz genç bir kalp gibi çarpar durur, tüm renkleriyle gözlerinize usulca sızıverir. Hiç ses etmeyen, yormayan bir misafir gibi, yorgun bir günün ardından sizi dinlendirmeye gelmiş eski bir dost gibi. Çiçek deyip geçmeyin, çoğu insandan içlidir bir boynu bükük karanfil. Yara sarar, çay olur, ilaç olur, şifa olur, sağaltır hatta dert dinler, halden anlar. Bir menekşeniz varsa balkonunuzda her sabah bir bardak suya tedavi oldunuz demektir baştan ayağa.
Çiçeklerin hepsi ayrı güzeldir, fakat gül başka. O al fistanlı güzelin yeri bir ayrıdır bu topraklarda. Güzelliği dillere destan olmuştur gülün. Seven sevdiğine gül verir, babaanne torununu “gülüm” diye çağırır. Türkülere, deyişlere, gazellere nam salmıştır gül nazıyla, endamıyla. Andelîban seherlere dek gül için ağlar, bağban bir tek gül için bağını hâre verir.
Gül ider nâz eyleyüp bülbül niyâz ‘âlem bu yâ
Ben dimem ey gonca eyle terk-i nâz ‘âlem bu yâ
Gül güzeldir, güzeli güzele teşbih etmek de güzeldir, işte bu yüzden, divan edebiyatının kadim şairleri al fistanlı gülü güzeller içre bir güzel olan sevgililerine benzetmişler en çok. Gül sevgiliye remiz olunca, bülbül de aşığın yerine geçmiş. Aşıklar niyaz etmiş, goncanın açılmasını, sırrını fısıldamasını istemiş şairler hep bülbülün kulağına, âyan olsun istemişler gülün güzelliği, ama âlem bu ya, tutup seher vakti bülbülün uyukladığı vakti bulmuş açılmak için gül. Nâzından vazgeçmemiş. Sevgili nazlı, âşık niyazlı gerek. Altı asır boyunca bülbülün yerine kendilerini koyup ağlamış divan şairleri. Aşığın gözü yaşlı olur demiş büyükler.
Ayşe Nidanın gül yazısını temmuzda oruçlu birisinin iftarda içtiği su gibi bir yudumda okudum , galiba kaç sefer daha aynı iştahla okuyacağım.Bu övgülerden gül bile utanmıştır.teşekkür ederim