Yûnus Emre Yarışmaları

yunusAfis1

Anadolu’da yetişen ve Türk İslam tasavvuf anlayışıyla Türkçe şiirler yazan Yunus Emre, insanın kendini gerçekleştirme yolları konusunda tüm dünya insanlarına rehber olacak bir bilgedir. O, insanın içte ve dışta birliğe ulaşma çabasını, varlığın ve eşyanın hakikatine erişme yollarını arı duru bir Türkçe ile dile getirmiş, Türk dilini kanatlandırarak bir tevhit, irfan ve hikmet dili haline getirmiştir.

Anadolu insanının kültürünü, inceliklerini ve samimiyetini etkileyerek adeta bir “Yunus Okulu” oluşturan Yunus Emre, şiirleriyle Türk tasavvuf edebiyatının da en güzel örneklerini vermiştir. İnsanı merkeze alan tevhit anlayışını yaşayan, eşyanın hakikatine ulaşmanın inceliklerine vakıf olan Yunus Emre’nin tanıtılması ve hayat anlayışının sonraki nesillere aktarılması elzemdir.

2021 yılının ülkemizde ve dünyada ‘’Yunus Emre Yılı’’ olarak kutlanması hasebiyle bizler de Anadolu Bilgelerini Araştırma Derneği (ABAD) olarak Yunus Emre ile ilgili projelerimize devam ediyoruz. Milli Eğitim Bakanlığı ile tüm Türkiye çapında “Her Çocuk Bir Yunus, Her Genç Bir Yunus” adıyla bir hikaye yarışması düzenledik. Bu proje ile beraber Türk gençlerinin Yunus Emre’yi yakından tanıması ve onun vahdet düşüncesini anlamaları amaçlanmıştır. Yapmış olduğumuz kurumsal anlaşmalar çerçevesinde bazı devlet kurumları ve STK’larda bu projemize destek olarak kendi bünyelerinde bulunan çocuklarla birlikte yarışmamıza katılma kararı almıştır . ABAD olarak bu kapsamda, Gören Kalpler Derneği, Anadolu Sessiz Umutlar Derneği ve Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkif Evleri Genel Müdürlüğü ile ortak çalışmalarımız olacaktır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir