ABAD “Bongo Art Project” Koordinatörü ile bir araya geldi

ABAD Başkanı Ayşe Figen Tan “Bongo Art Project” Sosyal Girişimi Proje Koordinatörü Ahu Uzunoğulları Garipgil’i ziyaret etti ve girişim hakkında bilgi aldı. 

 

“Bongo Art Project” Avrupa Kalkınma Bankası’nın 2020 yılı Mayıs ayında yılın en iyi 7 proje fikrinden biri olarak ödüllendirdiği bir girişim ve görme engellilerin müzelere erişimini sağlamayı hedefliyor. 

 

Dünya üzerinde 290 milyon ve Türkiye’de 1 milyonun üzerinde görme engelli birey müzelerin ve sergi kurumlarının görebilen bireylere göre düzenlenmiş olmasından dolayı müzelerden faydalanamıyor. Proje kapsamında yer alan müzeler ve eserler replikalarla dokunulabilir, sesli betimlemelerle işitilebilir ve teknolojik uygulama destekleriyle daha yüksek düzeyde algılanabilir hale getirilerek görme engelli bireylerin erişimine açılıyor. 

 

23 sponsor ve destekçinin katkı sunduğu Girişim 2.5 yılda tamamlandı ve proje kapsamında ilk olarak Anadolu Medeniyetleri Müzesinin görme engelli bireylerin erişimine açılması sağlandı. Girişimin sürdürülebilirliğini arttırmak amacıyla “Bongo Yeni Nesil Müzeler Geliştirme Derneği” kuruldu ve Girişimin kurucusu Çiğdem Aslantaş’ın ifadesiyle Anadolu Medeniyetleri Müzesi ile başlayan sürecin çoğalarak Türkiye’deki 497 müzeyi ve ören yerini ve diğer engelli gruplarını da içine alacak biçimde yayılması en büyük istekleri. 

 

ABAD adına ziyarette bulunan Başkan Ayşe Figen Tan böylesi anlamlı bir çalışma hakkında bilgilenmekten duyduğu mutluluğu dile getirdi ve “Bongo Art Project” takımına başarı dileklerini iletti. 

Haberler

Yunus Emre Anaokulu

Yunus Emre Anaokulu Projesi İçin Sakarya Valisi Yaşar Karadeniz’i Ziyaret Ettik

READ MORE

Haberler

Genel Kurul İlanı | 2023

READ MORE

Haberler

ABAD “Bongo Art Project” Koordinatörü ile bir araya geldi

READ MORE

Haberler

ABAD’ın Fidanları Gazi’nin Toprağı ile Buluşuyor

READ MORE

Haberler

İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Mücahit Yentür’ü Ziyaret Ettik

READ MORE

Haberler

Bir Baştan Bir Başa Anadolu | Erzincan Mem’den Teşekkür

READ MORE

Haberler

Bir Baştan Bir Başa Anadolu | Erzincan

READ MORE

Yunus Emre Hikaye Yarışması

Yunus Emre Hikâye Yarışması / Dereceye Giren Hikâyelerin Yazarları ile Buluşma

READ MORE

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir